İçindekiler

İş Zekası ve Raporlama

İş Zekası ve Raporlama

İş Zekası Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ve endüstri 4.0 kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte veri (Data) dediğimiz ham madde gittikçe artmıştır.

Şöyle düşünelim, dünya tarihi boyunca insanlar ham madde arayışında bulunmuştur. Bu anlamda data teknoloji çağının en önemli ham maddesi olarak görüyorum.

Bu veri(data) dedğimiz ham madde ise insanların günlük hayatta internet üzerinde yapmış oldukları davranışlar ve eylemler sonucu ortaya çıkmıştır.

Kısacası insan ham maddeyi kendi elleri ile üretiyor. Şimdi bir yerde ham madde varsa işlenmese olur mu? Tabi ki olmaz.

Peki bu ham madde nasıl işleniyor?

Şöyle düşünelim, ben gün içinde internet üzerinde trendyol, n11.com ya da hepsiburada.com sitelerinden birinde alışveriş yaptım diyelim. Benim ne aldığım, ne kadara aldığım, ne renkte ve ne zaman aldığım gibi bilgilerimin hepsi bu alışveriş yaptığım sitenin veri tabanına düşüyor.

/images/unnamed-2.png

İşte benim veri’m ya da data’m burda depolanıyor. Tabi benim gibi bütün müşterilerin dataları bu şekilde alınıyor.

Data veri tabanına kayıt edildikten sonra işlenmeye alınıyor. Bu datalar belli işlemlerden geçtikten sonra o şirket içindeki kara vericilere rapor şeklinde sunuluyor veya karar verici pozisyonundaki yönetici kendisi talep ediyor bu raporu.

İş Zekası dediğimiz kavram bu dataların toplanıp ETL süreçlerinden geçtikten sonra raporlamaya hazır bir şekilde İş Zekası ve Raporlama toollarında istenilen veya talep edilen şekilde görsellik kazandırılmasıdır. Aşağıda gördüğünüz resi ETL sonucu ortaya çıkmış bir İş Zekası ve Raporlama çalışmasıdır.

/images/covid-19-2.png
Covid19-Raporu