İçindekiler

Android Linux mu?

Bu sorunun tam bir cevabı yok aslında, yazımdan da bahsedeceğim neden cevabı olmadığını. Birçok topluluk bu konu üzerinde çokça tartıştılar. Android’in bir Linux olup olmadığını anlamak için Linux’un ne olduğunu bilmeliyiz.

GNU/Linux Nedir?

İnsanlar, Linux’u birçok anlama gelebilecek şekilde kullanıyor aslında. Linux, Linux çekirdeği anlamına gelir. Linux çekirdeği ne demek, diye soranlarınız olacaktır. İşletim sistemlerinin en temel parçası olan çekirdek yazılımı olarak tanımlayabiliriz.

Herhangi bir Linux dağıtımlarından bahsettiğimiz zaman bu dağıtımlar Ubuntu, Fedora, Debian gibi yine bu dağıtımlara Linux diyoruz. Oysa bu dağıtımlar sadece Linux çekirdeği ile gelmiyor. GNU kabuğu gibi araçlarla gelmesinden ötürü GNU/Linux olarak adlandırılması gerektiğini savunan bazı insanlar var.

Android’e gelecek olursak, Andoid Linux çekirdeğini kullanır. Android kullanıcısıysanız bunu telefonunuzun ayarlar kısmındaki telefon hakkında bölümünden görebilirsiniz. Linux açık kaynaklı bir çekirdek olduğu için Google’da çalışan insanlar sıfırdan çekirdek yazmaya ihtiyaç duymamışlar. Android sadece Linux çekirdeğini kullanmıyor, çok sayıda ek kütüphane, GUI, uygulamalar ve daha fazlasından oluşan bir işletim sistemidir. Ayrım burda başlıyor. Anroid bir Linux dağıtımı mıdır?

Not
Playstation 4 FreeBSD çekirdeğini kullanıyor, Xbox One ise Windows NT çekirdeğini.

Android Neden Linux Değil?

Android’in Linux olmadığını savunan bazı insanlar şunlara dayandırmaktadırlar:

  • Standart Linux çekirdeğini kullanmaması
  • GNU kütüphanelerini ve yazılımlarını içermemesi
  • Android’de Linux uygulamalarının çalıştırılamaması yada tam tersi

Kaynak: androidauthority

Kaynak: howtogeek